Bavorská vánoční a zimní piva

V zemi piva Bavorsku si nyní milovníci piva užívají tento nápoj ve vánoční a zimní podobě. Tato piva jsou často poněkud tmavší a mají vyšší koncentraci sladiny a alkoholu. K zimním pivním specialitám patří Bock, Doppelbock a Eisbock. Často chutnají jemně po karamelu a svítí – světle nebo tmavě – v teplých barvách od zlaté až po červeno-černou. Piva Bock musí vykazovat přes 16 % sladiny. Chuťová rozmanitost a počet druhů vánočního a zimního piva je velká: horní nebo spodní kvašení, světlé nebo tmavé, kořeněné, jemné, výrazné nebo s převažující chutí sladu.

Sezónní speciality lze rozpoznat podle etiket se zimními a vánočními motivy. Po zimním putování zahřeje a zažene žízeň tmavé kvasnicové pivo, před praskajícím ohněm v krbu chutná tmavé exportní pivo, k vynikajícím perníčkům nebo k dezertu naopak pivo Bock. Eisbock („ledový Bock“) se vaří především od října do března.

 • Zimní Bock Ayinger

Jen pár kilometrů jihovýchodně od Mnichova leží obec Aying, kde se pivo vaří od roku 1878. V zimních měsících se tu vaří zimní pivo Ayinger Bock, tmavé, lehce červené pivo s výraznou chutí sladu, decentním karamelovým aroma a 6,7procentním obsahem alkoholu.

 • Zimní pivo z Andechsu

Toto zimní pivo, vařené mnichy na Andechsu můžete ochutnat jen v místní pivnici čerstvé ze sudu, a to v době od Martina do Josefa, tedy od 11. listopadu do 19. března. Na Svaté Hoře vznikla oblíbená tradice,  zimní pivo z Andechsu. Klášterní pivovar sice stejně jako dříve vaří pivo exkluzivně a pouze pro výčep v pivnici Andechser Bräustüberl. Ale od 11. listopadu do 19. března si milovníci zimního piva mohou tento lahodný tmavý nefiltrovaný nápoj chutnající po sladu vzít s sebou také v klasické dvoulitrové pivní lahvi.

 • Meckatzer Märzen pro slavnostní příležitosti

V oblasti Lindau u Bodensee se nachází pivovar Meckatzer Brauerei, který od roku 1853 vede rodina Weiß – a to již ve čtvrté generaci. V době Vánoc je nabízeno pivo Meckatzer Märzen pro slavnostní příležitosti, pro které se používají speciální slady, které propůjčují pivu zcela zvláštní plné aroma.

 • Zimní pivo Arcobräu

Již od roku 1567 se v dolnobavorské obci Moos u Deggendorfu vaří pivo. Hraběcí pivovar Arcobräu používá k výrobě lahodného moku vodu z vlastní studny, vlastní kultivované kvasnice z čisté kultury a bavorský chmel z Hallertau. Zimní pivo Arcobräu se vyznačuje 5,5procentním obsahem alkoholu, plnou chutí a mírným chmelovým aroma.

 • Vánoční pivo Neuschwanstein

Soukromý pivovar Höss má za sebou 350letou tradici pivovarnictví a nechává podle starých pivovarnických zvyklostí zrát pivo zvláště dlouhou dobu. Jeho jantarově zbarvené vánoční pivo „Neuschwansteiner Weihnachts-Bier“ je silné exportní pivo s 5,3procetním obsahem alkoholu.

 • Vánoční pivo Spalter

Piva z městského pivovaru Spalter ve Středních Frankách mají velkou výhodu proti mnohým jiným bavorským pivovarům: Aromatický chmel, který se používá pro piva Spalter, roste přímo před dveřmi. Tento chmel dodává také jantarově zbarvenému vánočnímu pivu Spalter, exportnímu pivu s 5,6procetním obsahem alkoholu, zvláštní aroma.

 • Weltenburský zimní sen (Weltenburger Winter-Traum)

Weltenburský klášterní pivovar v Kelheimu an der Donau byl založen v roce 1050, a je tak nejstarším klášterním pivovarem na světě. V létě přitahuje hosty velkorysá zahradní restaurace v areálu kláštera, v zimě láká Weltenburský zimní sen, který má díky různým speciálním sladům lehce sladké karamelové aroma.

 • Sněhová bělost z Erdingu

Hornobavorský pivovar v Erdingu (Erdinger Brauerei) je věhlasný svými speciálními druhy kvasnicového piva. Je to záležitostí cti pivovaru, že i zimní sezónní pivo je kvasnicovým pivem: Sněhobílé pivo z Erdingu (Erdinger Schneeweiße) je poněkud tmavší než běžné kvasnicové pivo, má zvláštní kořeněnou chuť a lehce zvýšený obsah alkoholu – 5,6 procent.

 • Slavnostní pivo Lang Bräu (Lang Bräu Festbier)

Za výraznou sladovou chuť vděčí pivo zvláště intenzivní rmuti z místního zdroje vody a ječmenného šrotu. Vaří se speciálně pro svátek všech svátků a je přísně limitováno.  Toto pivo má lehce krémovou sladovou konzistenci s lehkou příchutí medu při 5,5procetním obsahu alkoholu.

 • Zimní pivo Franken Bräu

Zcela tradičně se zimní pivo vaří podle staré, z generace na generaci předávané receptury. Za použití vybraných sladů a nejjemnějšího aromatického chmele z oblasti  Hallertau zraje toto sytě zlaté slavnostní pivo 8 týdnů, než je jím naplněna oblíbená láhev s třmenovým uzávěrem. Naše zimní pivo má aromatickou kořeněnou chuť, která je doplněna lehkou příchutí chmele.

 • Zimní slavnostní pivo Nördlinger

Pivovar Anker, ve kterém se vaří pivo od roku 1608, se nachází uprostřed historických městských hradeb Nördlingenu v bavorském Riesu na švábské Alb. Vánoční pivo Anker je i přes 5,7procentní obsah alkoholu příjemně mírné a vyznačuje se jemnou chutí s lehce zvýrazněným sladem.

 • Vánoční pivo Mönchshof

Piva Mönchshof se vaří na úpatí hory Plassenburg ve franském městě piva Kulmbach. Speciální značka pivovaru v Kulmbachu klade důraz na dlouhé doby zrání. To platí také pro vánoční pivo Mönchshof s plnou chutí zvýrazněnou decentní příchutí sladu a 5,6procetním obsahem alkoholu.

 • Pšeničné pivo Aventinus Eisbock

Rodina Schneider vaří kvasnicové pivo špičkové kvality již v šesté generaci. Zvláštní specialitou pivovaru z dolnobavorského Kelheimu je pšeničné pivo Aventinus Eisbock, tmavé pšeničné pivo zrající v lahvi s obsahem alkoholu 12 procent. Díky svému výraznému ovocně-alkoholickému aroma je pšeničný Eisbock na slavnostním vánočním stole vynikající alternativou k červenému vínu.

 


Franken Bräu - zimní pivo image.enlarge
Franken Bräu - zimní pivo © Franken Bräu