Bavorské pivo - Ušlechtilá zimní piva pro každou chuť

Bavorsko je již po staletí věhlasné svým pivovarnictvím. Bavorské pivo navíc od zavedení zákona o čistotě piva Vilémem IV. v roce 1516 zůstalo skutečně přírodním výrobkem. Skládá se ze čtyř přírodních přísad: sladu,  chmelu, kvasnic a vody, na jejichž kvalitu kladou bavorští sládci vyšší požadavky než zákonodárci na pitnou vodu. Chladné roční období zpříjemňují bavorští sládci zvláště aromatickými požitky. Od začátku adventní doby až do masopustu nabízejí své vydatné zimní pivní speciality a slavnostní piva. Lahve navíc zdobí nápadité etikety. A na nápojovém lístku najdete velice zvučné názvy:   „Zimní pohádka“, „Sněhová bělost“, „Sněhový valčík“ a mnohem více. Hodí se ke zvěřině a drůbeži, muškátové dýni a aromatický kaštanům, měkkému nebo tvrdému sýru, k Norimberským perníčkům, ke kořeněným sladkým nebo čokoládovým dezertům.

Oči pijí také

Už jen při pohledu na čerstvě načepované pivo, které se zlatě třpytí ve sklenici pod pěnou, se sbíhají sliny v ústech.  Na jedno pivo je krásnější pohled než na druhé. Právě když je venku chladno, lákají teplé barvy bavorských zimních pivních specialit k neobvyklému pivnímu požitku. Zimní slavnostní a silná piva se třpytí zlatohnědě, jantarově hnědě nebo ohnivě tmavě téměř do černé. Výrazná karamelová chuť s ovocnou příchutí broskve,  banánu nebo tmavé čokolády určují jejich vůni. Toto příjemné, „měkké“ aroma si také velmi pochvalují ženy. Proto se velmi hodí, že se tyto bavorské speciality nenabízejí jen v půllitru nebo tupláku, ale i v menších džbáncích nebo sklenicích. Kdo hledá zvláštní chuťový zážitek, měl by si dát zimní pivo také z baňatých sklenic na červené víno – je to zcela nový zážitek.

Doporučená piva ke slavnostnímu jídlu: Při výběru odpovídajícího piva k jídlu je nutno dbát na několik základních pravidel, která se ale mohou mírně lišit podle individuálního vnímání chuti.

  • Aniž bychom chtěli nějak specifikovat druh piva, platí následující pravidlo: lehká, světlá piva se hodí ke světlému masu a rybám - silná a tmavá piva se hodí k tmavému masu a zvěřině.
  • Pivo, které si vyberete k jídlu, by mělo v ideálním případě posílit aroma jídla ale určitě by ho nemělo překrýt.
  • Chuť piva by měla odpovídat jídlu tak, aby charakter piva tvořil rovnocenný protipól chuťové a aromatické intenzity jídla.
  • Cíleně zvolené protiklady jako „sladké“ spojené s „hořkým“ nebo „kyselé“ s „aromatickým“ příp. „ostré“ se „sladkým“ nabízejí neobvyklé chuťové zážitky.
  • Pokud je pokrm dochucen pivem, hodí se zpravidla pivo použité k vaření také jako vhodný nápoj k jídlu.

Informace o bavorských zimních pivech s mnoha recepty a tipy najdete na adrese www.bayerisches-bier.de

 

Mohlo by Vás také zajímat:

1 von

Bock pivo na dezert image.enlarge
Bock pivo na dezert © Bayerischer Brauerbund e.V.