Bavorské zahradní pivnice

V době od května do října je v Bavorsku doba zahradních pivnic. Ve stínu starých kaštanů se setkávají staří i mladí, domácí i hosté, aby si užívali u chlazeného piva a s dobrou svačinou - obloženými chleby, které si dokonce mohou přinést s sebou.

Světoznámá kultura hostinců

Vznik zahradních pivnic v Mnichově a jeho okolí má již svou historii. Vznikly v době, kdy bylo vaření piva z důvodů velkého nebezpečí vzniku požáru v létě zakázáno. Aby mohly pivovary uchovat pivo v chladnu, zakládaly speciální pivní sklepy, které se nacházely pod stromy poskytujícími stín a pod silnou vrstvou štěrku. A právě tam se také pivo přímo čepovalo kolemjdoucím na procházce nebo na výletě.

Tradičně se i dnes sedí u dřevěných stolů a na velmi idylických místech ve městě, například na vysokém břehu řeky Isar nebo v Anglické zahradě. Jedinečný je i zvyk, že si můžete přinést svůj vlastní obložený chléb. Ale samozřejmě v zahradních pivnicích nabízejí také chutné obložené chleby i teplé pokrmy, jako například „Hendl“ (grilované kuře) nebo „Steckerlfisch“ (ryba grilovaná na špízu). V žádném případě však nesmíte vynechat obří preclíky a neodolatelnou sýrovou pomazánku „Obazda“.

Franky - země piva

To, co se na jihu označuje jako zahradní pivnice, nazývají na severu pivní sklep. Zde se ovšem nesedí „ve“ sklepě, ale „na sklepě“. Staré sklepy ve skalách mají ideální podmínky pro skladování piva a jsou položené většinou v idylické krajině. Pak už je jen malý krůček k tomu postavit zde stoly a čepovat čerstvě vařené pivo.

Co se pije v zahradní pivnici

Nikde není sortiment piva tak široký jako v Bavorsku. Zatímco na severu se pije v „Seidla“ pivo zvané Kellerbier nebo Pils, dává se na jihu Bavorska přednost „mázu“ světlého piva „Weißbier” s jeho typickou kvasnicovou příchutí nebo také světlému pivu „Helles”.

Ve směsi s limonádou jsou v létě také velmi oblíbená piva „Radler“(Helles) a „Russ“(Weißbier).

TOP zahradní pivnice v Bavorsku

Mnichov

 • Zahradní pivnice „Königlicher Hirschgarten”
  Pivnice Königliche Hirschgarten - Královská jelení zahrada - krátce Hirschgarten, je se svými 8000 místy největší zahradní pivnicí v Evropě. Původně byla Hirschgarten založena jako lesopark a lovecký revír pro šlechtu. Ještě dnes zde lze obdivovat dva hektary velkou oboru s daňčí zvěří.
 • Čínská věž
  Uprostřed Anglické zahrady se nachází druhá největší zahradní pivnice v Evropě se 7000 místy. Přímo pod 25 metrů vysokou dřevěnou věží, která byla po válce pečlivě zrekonstruována podle originálu, se o dobrou náladu postarají slunce, pivo a dechovka. Navíc zde můžete i surfovat po internetu díky e-garten.net.
 • Pivnice „Hofbräukeller” na náměstí „Wiener Platz”
  Pod starými kaštany mezi obchůdky uprostřed malebného náměstí Wiener Platz servírují ke slavnému pivu „Hofbräu-Bier” výtečnou bavorskou kuchyni.
 • Augustiner Keller
  „Nejpůvodnější“ z mnichovských zahradních pivnic leží nedaleko nákupní čtvrti Bahnhofsviertel a je oázou pohody.
 • Paulaner v Nockherbergu
  Několikrát vyznamenaná zahradní pivnice Paulaner u Giesinger Nockherbergu Vás zaujme svou nabídkou. Přírodní nefiltrované pivo typu Kellerbier, zvané „Nockherberger“, je považováno za velkou specialitu.
 • Zum Aumeister
  Budova byla vystavěna v roce 1810 jako služební sídlo dvorního hajného, který odtud organizoval dvorní hony. Idylická poloha na severním okraji Anglické zahrady dělá z tohoto místa oblíbený cíl rodinných výletů.
 • Menterschwaige
  Zde se kdysi setkával král Ludwig se svou milenkou, Lolou Montez, na dostaveníčku - a ten, kdo dnes posedí ve stinné zahradní pivnici, musí uznat, že si jen stěží mohl najít a vybrat hezčí místečko. Statek Menterschwaige se nachází v idylické poloze na vysokém břehu řeky Isar u Harlachingu - což je jedna z klasických výletních zahradních pivnic, která leží přímo u cyklostezky podél Isaru.
 • Lesní hostinec „Großhesselohe”
  Nejspíše jednou z nejhezčích zahradních pivnic, kterou může Mnichov nabídnout, je Lesní hostinec - Waldwirtschaft, zvaný krátce také WaWi. Nachází se na jihu města, na svazích u řeky Isar, je oblíbeným výletním cílem pro turisty a cyklisty a kromě toho nabízí také živou jazzovou hudbu.

Freising

 • Pivovarská jizba „Bräustüberl Weihenstephan”
  Nejstarší pivovar na světě, který je v provozu od roku 1040, je doslova „pupkem“ světa. Když k němu vyjdete po strmé cestě nahoru, chutná pivo prostě skvěle - především tmavé pivo „Korbinian-Bock” a šest druhů světlého piva. V pivovarské jizbě Bräustüberl se ostatně ve 30. letech zrodila Obatzda, a to díky hostinské, Katharině Eisenreich.

Fünfseenland - „Země pěti jezer”

 • Zahradní pivnice Tutzing
  Tento klenot leží hned vedle cesty podél břehu jezera Starnberger See. Po výletu a koupání v nedalekém koupališti u jezera je návštěva zahradní pivnice neodmyslitelná a nabízí úžasný výhled na zemi krále Ludwiga.
 • Pivovarská jizba: Kloster Andechs Bräustüberl
  Velká výletní zahradní pivnice na hoře „Heiliger Berg“ nabízí slavné pivo Andechser, které vaří mniši podle tradice Benediktinů.
 • Klášterní hostinec: Klostergasthof Andechs
  Na cestě nahoru ke klášteru najdete tento menší, rodinný hostinec.

Würzburg

 • Zahradní pivnice: Biergarten am Alten Kranen
  Pivnice „Am Alten Kranen” ve Würzburgu pochází z doby baroka a byla postavena synem slavného stavitele Balthasara Neumanna. Kolem jeřábu pro nakládku lodí, který stojí na břehu řeky, se nacházejí místa s nejkrásnější vyhlídkou při posezení v pivnici na břehu řeky Mohan.

Bayreuth

 • Pivnice: Storchenkeller
  Další provozovna pivnice Sudpfanne čeká na návštěvníky s nabídkou pokrmů za výhodné ceny, s čtrnácti staletými lípami a pláží pro děti. Kromě toho je zde k dostání také velmi chutné přírodní pivo Storchenkellerbier přímo ze sudu.

Bamberg

 • Pivnice: Spezialkeller
  Tento sklep nabízí snad nejkrásnější pohled na svět kulturního dědictví v Bambergu a je oblíbený u mladých i starých.
 • Pivovarská restaurace: Brauereigaststätte Greifenklau
  V Greifenklau si můžete především vychutnat skutečně skvělé pivo z místního pivovaru. A co víc: Máte úžasný výhled na Altenburg a zelenou část Bambergu.
 • Pivnice: Wilde Rose-Keller
  Absolutní klasika v Bambergu. Pivo se zde vaří podle starého receptu zdejšího pivovaru speciálně pro tuto pivnici.

Kulmbach

 • Zahradní pivnice Mönchshof Bräuhaus
  Dřívější klášterní pivovar patří dnes k pivovaru „Kulmbacher Brauerei”. Najdete v ní mimo jiné také bavorské pivní muzeum „Bayerisches Brauereimuseum”, bavorské muzeum pečiva „Bayerisches Bäckereimuseum” a obrovskou zahradní pivnici „Mönchshof-Biergarten”.

Bavorské zahradní pivnice image.enlarge
Bavorské zahradní pivnice © Bayerischer Brauerbund e.V.