Bavorské zvyky – výběr

Bavorsko je svými zvyky a tradicemi (např. Oktoberfest v Mnichově nebo vánoční trhy v Norimberku) proslulé po celém světě. Rádi bychom vám přiblížili bavorské tradice, zvyky, životní styl. V následujícím výběru se dozvíte více o místních slavnostech a festivalech během celého roku a seznámíte se s bohatým výběrem akcí, které Bavorsko nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům.

Tradiční akce v průběhu celého roku

Leden/Únor

 •  Závody na saních
  Saně s velkými rohy (Hornschlitten) jsou tradiční saně, které se používali v zimě ke svážení sena a dřeva se svahů do údolí. V současné době se tyto saně používají především v období karnevalu na závody, při kterých se Bavorové v kostýmech krkolomě vrhají skopce dolů.
 • Fasching - karneval
  V Bavorsku začíná „bláznivé období“ v lednu a končí karnevalovým úterým. V celém Bavorsku existuje spousta rozmanitých zvyků, které toto období provází. Často se lidé převlékají do masek a strašidelnýh kostýmů, ve kterých vypadají jako démoni, za hlasitého hlaholu táhnou ulicemi a vyhání zimu.

Březen/Duben

 •  Období silného piva
  Již od 15. století se pilo v období karnevalu (zároveň masopustu) velmi silné pivo. Mnichové vařili tento druh piva, jelikož se během postní doby museli vzát „pevné stravy“. Názvy silných piv končí obvykle příponou „-ator“, jako například slovo „Delikator“, „Triuphator“ nebo „Animator“. Období silného piva je v Bavorsku spjato s tzv. „hartusením“ na politiky. Při připíjení se silným pivem jsou vyčnívající politici humorně a ironicky kritizováni.
 • Květná neděle
  Původně měla Květná neděle v Bavorsku pouze náboženský význam. V tento den je také oblíbeným zvykem vybírat velikonoční oslátko.Takto označují Bavorové každého, kdo v tento den vstává z postele jako poslední, kdo přijde poslední do kostela na mši nebo kdo usedne jako poslední k nedělnímu obědu. Pokud tedy nechcete, aby vás lidé nazývali oslem, nechoďte nikam poslední. Anebo se řiďte raději biblickým heslem: „Poslední se stanou v nebi prvními!“

Květen/Červen

 • Stavení májky
  Každoročně dochází v bavorských městečkách a vesnicích k pomyslné hádce o to, kdo postavil nejvyšš&iac ute; (může dosahovat až 30 m) a nejkrásnější májku. V každém regionu vypadají májky jinak. V některých krajích se staví májka s kůrou, přírodní, v jiných oblastech se zase naopak kůra loupe a májka se natíra modrobílými barvami a zdobí pestrými fáborky, vyřezávanými figurkami a obrovským věncem. Při stavbě májky pomáhájí všichni obyvatelé dané obce, neboť se nepoužívá pomoc techniky a je tedy zapotřebí hodně sil. Podle starého zvyku může být májka, která se poráží již několik týdnů předem, ukradena. Ačkoli obyvatelé každé obce májku bedlivě střeží, často se někomu podaří májku podříznout. Odcizenou májku se obyvatelé obce vždy snaží získat zpět a po velkém dohadování a škádlení se většinou jako výkupné nabízí velké množství piva, které pak obě strany společně vypijí.
 • Letnice
  V období Letnic můžete na mnoha místech v Bavorsku spatřit nádherná procesí na koních. Například v Kötztingu (Bavorský les), kde směřují stovky jezdců na krásně ozdobených koních k jednomu malému kostelíku a kde se zúčastní slavnostní mše svaté, poté se společně vrací zpět do města. V St. Englmaru (Bavorský les) a v Ochsenfurtu se také konají jezdecká procesí. V Ochsenfurtu se ještě navíc koná klobásová slavnost, „národní svátek“ franckého města. A v Erlangenu se Letnice slaví v období jednoho z největších národních bavorských svátků vůbec – posvícení na kopečku.
 • Boží tělo
  V tento církevní svátek se také koná spousta procesí. Jedno z nejzajímavějších je procesí k jezeru Staffelsee v Murnau, jediné svého druhu v Německu.
 • Slavnosti slunovratu
  V noci na 21. června, kalendářním začátku léta, se podle starých pohanských tradic oslavuje letní slunovrat, zapalují se četné ohně na nejvyšších kopcích. V současné době se tyto staré zvyky těší stále větší oblibě. V celém Bavorsku se v tomto období slaví slunovrat (nebo také josefské slavnosti 24. června). Obzvláště působivé jsou velké vatry na vrcholcích Algäuských a Bavoských Alp, například Kampenwandu, kde se ohně zapalují na všech okolních vrcholcích hor.

Červenec/Srpen

 • Kaltenberské rytířské hry
  Každoročně a pokaždé s novým programem se v průběhu tří červencových týdnů koná na Kaltenbergu v blízkosti Mnichova největší rytířský turnaj na světě. Zásluhou 1.200 aktérů se na středověkých trzích vytvoří neopakovatelná atmosféra: kejklíři a muzikanti, život rytířů a stará řemesla, minesengři a magie, pokrmy a nápoje – vše po čem jen lidské srdce touží. A ve velké aréně předvádějí odvážní rytíři souboje, jaké se odehrávaly ve 14. století.
 • Skolení draka ve Furthu
  Každoročně se ve Furth im Wald, ve městě napůl cesty mezi Prahou a Norimberkem, koná nejstarší německá lidová hra – historické „Skolení draka“. Více než 1500 lidí v kostýmech, více něž 200 koní a spousta hudebních skupin tvoří velký slavnostní průvod; v průběhu představení „Skolení draka“ – slavnostní hry a speciálně pak při souboji s drakem se znázorňuje velké drama odvěkého boje se zlem. Bohatý doprovodný program s historickou slavností pro děti, veselí rytířů a samozřejmě také bavorská lidová slavnost doprovází tuto významnou tradiční akci.
 • Cech dětí v Dinkelsbühlu
  V letech 1618 až 1648 zničila třicetiletá válka rozsáhlé oblasti Německa, ovšem hisorické jádro Dinkelsbühlu se dodnes dochovalo téměř v původní podobě jakou mělo ve středověku. Pověst vypráví, že město Dinkelsbühl bylo zachráněno před obléháním protestantských Švédů v roce 1632 dětmi. Zatímco se katoličtí radní ještě z posledních sil vzpouzeli a nechtěli se vzdát nepříteli, objevila se před branami města strážcova dcera Lore se zástupem dětí a prosila švédského velitele o milost. V současné době slaví Dinkelsbühl každoročně již více než 100 let svou záchranu před Švédy, slavnosti města ležícího na řece Wornitz probíhají po celý týden, hraje se divadelní představení vyjadřující vděčnost za záchranu a děti v slavnostních průvodech dostávají barevné kornouty plné sladkostí.

Září/Říjen

 • Slavnosti shánění dobytka
  V září se shání dobytek z horských pastvin do údolí. V babím létě se zdobí dobytek nádhernými květinovými ozdobami, věnci a velkými kravskými zvonci a žene se do údolí. Bezpečný a šťastný návrat dobytka slaví pak celé vesnice.
 • Slavnosti vína ve Frankách
  Jen těžko byste hledali v Německu další vinnou oblast, která by se mohla pyšnit takovou hustotou středověkých měst a vesniček. Tyto se stávají okouzlující kulisou při místních slavnostech vína, které se konají od května do listopadu. Každý vinný region má svou královnu vína, u které nezáleží tolik na kráse, musí především skvěle rozumět vínu.
 • Oktoberfest
  Více než 5,9 milionu návštěvníků a 5,7 milionu hektolitrů piva dělají z Oktoberfestu největší lidovou slavnost na světě. Další informace získáte na oficiálních stránkách Oktoberfest Website.
  Munich Tourist Office, Tel.: +49 (0)89 / 23396500, Fax: +49 (0)89 / 23330233, E-Mail: tourismus@muenchen.de, www.muenchen-tourist.de

Listopad/Prosinec

 • Vánoční trhy
  V Bavorsku se koná spousta tradičních vánočních trhů a ty nejznámější – v Norimberku, Rothenburgu a Augsburgu jsou jen některé z nich. Svařené víno, perníčky, klobásy, opékaná jablka, ručně vyráběné umělecké předměty a řada dalších podobných věcí potěší vaše smysly. Většina vánočních trhů začíná v posledním listopadovém týdnu a končí několik dní před Štědrým večerem.

 


St Leonhard průvod v Kreuth image.enlarge
St Leonhard průvod v Kreuth © Tegernseer Tal Tourismus

Špičkových partnerů »

Návrhy pro vaši dovolenou v Bavorsku – co stojí za vidění a za ...

Bavorská kuchyně – Glosář »

Bavorská kuchyně vyniká svou regionálností a tradicí. V našem ...

Křupavé bramborové noky „Schupfnudeln”

Vánoční trhy »

Bavorské vánoční trhy jsou vyhlášené a v době adventu nenajdete ...

Füssen