Leden - Unor

Závody sáněk rohaček (Hornschlittenrennen)

Sáňky rohačky jsou tradiční sáňky, na kterých se dříve přepravovalo do údolí seno a dřevo během zimního období. V dnešní době, především v období karnevalů, najdete v Bavorsku a Allgäuských Alpách několik míst, kde lidé, někdy v kostýmech, závodí na těchto sáňkách po svazích a velkých velkých skocích.
Bavorské mistrovství na dřevěných rohačkách, Turistické informace Garmisch-Partenkirchen, tel.: +49 (0)8821  180700, fax: +49 (0)8821  180755, E-mail: tourist-info@gapa.de, www.garmisch-partenkirchen.de ; www.hornschlitten.de

Originální mnichovský "Tanec bednářů" (Schäfflertanz)

Bednáře, kteří tančí ulicemi doprovázeni živou hudbou, je možné vidět pouze každých sedm let (06.01. -17.02.2026).
Tradice tance bednářů pochází z roku 1517, kdy v Mnichově řádil mor. Téměř polovina z 20 000 obyvatel podlehla této smrtelné nemoci. Když epidemie polevila, bednáři se rozhodli opět probudit v obyvatelích Mnichova radost ze života tak, že tančili s obručemi zabalenými do zeleně v ulicích města, doprovázeni živou hudbou.
Tanec bednářů se zachoval po dobu 130 let až do dnešních dnů.
www.schaefflertanz.com

Masopust (Fasching)

Masopust v Bavorsku začíná v lednu a končí v únoru Masopustním úterým. V Bavorsku jdou dodnes živé mnohé tradice. V některých regionech lidé nosí staré masky ("Larven"), ve kterých vypadají jako démoni, prohánějí se za velkého hluku v rejích s cílem vyhnat zimu. V jiných oblastech lidé nosí kostýmy a v nich sjíždějí na lyžích svahy nebo se účastní "Závodů sáněk rohaček", které jsou popsány výše.
Nejbláznivější dny masopustu jsou ty poslední, kdy jsou v Mnichově vítání všichni ve veselých kostýmech, zpívá se, tancuje a všeobecně raduje především v centru města. Jednou z nejvýznamnějších událostí Mnichovského masopustu je tanec trhovkyň na tržnici “Viktualienmarkt” o masopustním úterý.
 

Mohlo by Vás také zajímat:

1 von

Masopustní průvod Kipfenbergu - "Fasenickl" image.enlarge
Masopustní průvod Kipfenbergu - "Fasenickl" © Naturpark Altmühltal