Hledání fosilií v národním parku Altmühltal

Kdo to tady klepe?

V létě je to často slyšet v přírodním parku Altmühltal –  tento jasný, téměř zvonivý zvuk klepání kovu, který se odráží od kamene. Není to ale ledajaký kámen, který děti stejně jako dospělí horlivě kladívkem a dlátem opracovávají v lomech pro návštěvníky, je to Solnhofenský tence deskovitý vápenec („Solnhofener Plattenkalk”). Je věhlasný díky mnohým fosiliím, které se skrývají mezi kamennými vrstvami – mezi nimi jemní amonité, metroví krokodýli stejně jako skutečné „hvězdy“ pravěku jako archaeopteryx! Žili přibližně před 140 miliony let na území dnešního národního parku Altmühltal, v době, kdy příkré skály, které se dnes tyčí z údolí do nebe, byly ještě korálové útesy a vlny jurského moře se tříštily o břehy tropické laguny.

Tam, kde se kdysi nacházelo moře, je dnes v přírodní parku Altmühltal zelený ráj pro návštěvníky, kteří zde například projíždějí po cyklistické stezce Altmühltal nebo putují po zdejší panoramatické cestě. Objevují při plavbě v člunu řeku Altmühl, při dobrém jištění se odvažují lézt po skalách, zastavují se v historických městech nebo na zajímavých místech přírodního parku –  prohlížejí si například římské pozůstatky ve Weißenburgu, na hradě Pappenheim, v barokním Beilngries, v Dietfurtu, „bavorské Číně”, nebo v Kelheimu, kterému dominuje Hala osvobození.

Znovu a znovu přitom objevují pravěké fosilie – ať již v Solnhofenu, jehož muzeum vystavuje nově od května 2014 kromě jiných zajímavých exponátu praptáka archaeopteryxe, nebo v Eichstättu v muzeu Bergér stejně jako jurském muzeu na hradě Willibaldsburg, který archaeopteryxu věnuje hned celý sál. Dokonce i „živé fosílie“ jsou součástí expozice na hradě Willibaldsburg. Není tedy divu, že se tady probudí „lovecký pud“ hostů, kterému se mohou v plné míře oddat při hledání fosílií v lomech národního parku, například v lomu Blumenberg nad Eichstättem.

Další informace

Zentrale Tourist-Information Naturpark Altmühltal
Notre Dame 1
85072 Eichstätt
Telefon: +49 (0)8421 98760
E-mail: info@naturpark-altmuehltal.de
Domovská stránka: http://www.naturpark-altmuehltal.de


hledání zkamenělin image.enlarge
hledání zkamenělin © Informationszentrum Naturpark Altmühltal