Jiskřící neděle v Allgäu

Přesně na začátku postní doby, první neděli po masopustním úterku, rozsvítí noční nebe velké jiskřící ohně na mnoha exponovaných místech kolem Oberstdorfu noční nebe.

Původ tohoto starého zvyku je až dodnes nejasný, existuje ale několik možných vysvětlení. Na jedné straně připomíná ohně, kterými se slavily Velikonoce a Slunovrat, kterými se pálilo vše "zlé“ na konci zimy, posilovala se moc Slunce, čímž se mělo se odvrátit veškeré neštěstí. Na druhé straně se jiskřící oheň spojuje se zvyky souvisejícími s plodností a oběťmi, které přinášeli Keltové.

Již týdny předtím se sbírá staré dřevo a již odložené vánoční stromky, ze kterých se staví až čtyři metry vysoké vatry. Do jejich prostředku se umístí dlouhá tyč, na jejímž konci je upevněna čarodějnice – velká oblečená figurína ze sena. Již dny před samotnou jiskřící nedělí jsou připravené vatry vidět na mnohých vyvýšeninách.

Na jiskřící neděli se pak při setmění shromažďuje velké množství lidí, kteří sledují, jak vylétají jiskry, když se ohně zapalují hořícími loučemi. Pouze když jsou hranice postaveny odborně, mohou plameny vystoupat až nahoru k jiskřící čarodějnici. Čím výše stoupá oheň, tím větší je radost, protože čím vyšší a jasnější jsou plameny, tím úrodnější má být i následující rok. Velký jásot propukne nakonec tehdy, když začne hořet samotná čarodějnice.

A aby se v zimě diváci dobře zahřáli, patří k tomuto zvyku také horké svařené víno a čerstvě pečené Funkenküchle , v horkém oleji rozpečené a cukrem posypané prstencové těstové pečivo. Tak je jiskřící oheň vždy vítanou příležitostí k příjemnému společnému posezení a při plápolajícím ohni tak zanedlouho začnou svítit nejen oči dětí.

  • Datum: 10.3.2019

Další informace

Alpsee-Grünten Tourismus
Hindelanger Straße 35
87527 Sonthofen
E-mail: info@alpsee-gruenten.de
Domovská stránka: http://www.alpsee-gruenten.de


Jiskřící neděle v Allgäu image.enlarge
Jiskřící neděle v Allgäu © Alpsee-Grünten Tourismus