Kultura a příroda v Passau

„Pěší turistika a cyklistika – od kultury k přírodě na řekách Dunaj, Inn a Ilz“ – tak zní motto tzv. „města tří řek“ Passau pro tento rok. Návštěvníci mohou během komentovaných pěších výprav i vyjížděk na horských kolech, tematických exkurzích, GPS túrách v přírodě a spoustě dalších aktivit poznat, jak blízké si jsou v Passau zážitky z kultury a přírody. Město samo o sobě je přímo rájem pro cyklisty, jelikož zde začínají, končí, či se kříží například německá Dunajská stezka vedoucí z městečka Donaueschingen v Bádensku-Württembersku, rakouská Dunajská stezka vedoucí do Vídně, stezka Tauernradweg do Krimmlu v Salcbursku a bavorsko-rakouská Římská stezka k jezeru Attersee. Mimo to je zde i spousta krásných stezek pro pěší. Navíc leží Passau na stezce Donausteig, nové dunajské panoramatické stezce a rovněž na Zlaté stezce.

K tomu navíc spousta památek láká k tomu užít si vskutku pořádnou dovolenou. Na soutoku tří řek můžete obdivovat jedinečnou přírodní podívanou: soutok Dunaje, Innu a Ilze. Přitékajíce od západu, jihu a severu pak společně pokračují jako Dunaj dále na východ. Stejně ohromující je i barokní nádech města, který mají na svědomí italští mistři stavitelé ze 17. století a zanechali tu tak i něco z jižanské atmosféry. V centru starého města se majestátně tyčí dóm Sv. Štěpána s největšími chrámovými varhany na světě.

OberhausMuseum v pevnosti Oberhaus, jednom z největších hradních komplexů Evropy, představuje návštěvníkům u příležitosti zvláštní expozice „Neue Herren – Neue Zeiten. Passau und das 19. Jahrhundert” (Noví páni, nové časy. Passau a 19. století) a v různých dalších stálých expozicích fascinující pohledy na historii města. K dalším zajímavostem mezi muzei patří římské RömerMuseum Kastell Boitro s archeologickými nálezy z Passau a okolí, klenotnice dómu a diecézní muzeum s řadou pokladů z historie svého času největšího biskupství Svaté říše římské, sklářské muzeum s exponáty českého sklářského umění od baroka až po modernu, nebo muzeum moderního umění, které na neustále se obměňujících výstavách prezentuje umění 20. a 21. století.

Také co se týče událostí, nepřijde v Passau nikdo zkrátka. Po celý rok se zde konají slavnosti, jarmarky, trhy a nesčetně dalších akcí. Obzvláště známý je festival Europäische Wochen (od 19. června do 2. srpna) a malá a kabaretní scéna ve starobylém katově domě (ScharfrichterHaus), dále třeba „šibalský festival“ Eulenspiegel Zeltfestival přímo na soutoku (od 15. července do 2. srpna). K nakupování lákají pěší zóny s velkým nákupními centry, specializovanými obchody a malými krámky, které často nabízejí ručně vyráběné produkty. O tělesné blaho se pak postará spousta restaurací, hostinců a kaváren se sezónními specialitami, jež jsou během teplých dní servírovány i na pivních a vinných zahrádkách.

Aby člověk mohl poznat město tří řek ve všech jeho podobách, měl by si rozhodně naplánovat komentovanou prohlídku tohoto barokního města. Ta je v nabídce každý den po celý rok. Díky své jedinečné poloze se dá Passau dobře objevovat i z paluby lodi. Místní rejdařství nabízí jak projížďky městem, tak i výlety a večerní plavby po bavorsko-rakouském údolí Dunaje.

Další informace

Passau Tourismus e.V.
Bahnhofstraße 28
94032 Passau
Domovská stránka: http://tourism.passau.de