Masopustní tradice v Altmühltalu

„Fosanegl“, „Fasenickl“ a „Schecken“ se během masopustní doby prohánějí po Altmühltalu a dělají rádi neplechu. Jsou oblečeni v pestrých flikovaných oděvech a s vyřezávanými dřevěnými maskami táhnou vesnicemi, práskají svými biči („Goaßln“) a rozdávají preclíky a různé malé pochoutky „Guatsln“. Pokud někoho chytnou, pomalují mu obličej sazemi.

Kostýmy divokých chlapíků vznikají náročnou ruční prací: Na hrubé režné plátno se přišívá na 6000 tmavě červených plsťových kosočtverců, kromě toho se oblečení ještě zdobí zlatou obrubou a zvonečky a ručně vázanými vlněnými zelenými lemovkami. Masky vyřezává místní umělec, který jim dává ten správný tvar. Přírodní park Altmühltal je věhlasný svou masopustní tradicí. Podle spolehlivých pramenů je možno tuto tradici sledovat až do 18. století.

Nejvýznamnější události:

 • 3. Setkání „bláznů“ (Narrentreffen) v Kipfenbergu a dětský průvod, soutěž v práskání bičem (Preisschnalz´n) a velký průvod obcí Kipfenberg
   
 • Čínský masopust v Dietfurtu s „bláznivými“ rejdy a masopustním průvodem
   
 • Masopustní průvod v obci Kinding
   
 • Denkendorfský masopustní průvod s více než 40 skupinami a přibližně 10 000 návštěvníky patří k největším masopustním procesím v regionu.
   
 • Haberfeldtreiben a Kehraus v Breitenbrunnu

Další informací: www.naturpark-altmuehltal.de
 

Další informace

Naturpark Altmühltal
Notre Dame 1
85072 Eichstätt
Telefon: +49 (0)8421 9876-0
Telefax: +49 (0)8421 9876-54
E-mail: info@naturpark-altmuehltal.de
Domovská stránka: http://www.naturpark-altmuehltal.de


Masopustní průvod Kipfenbergu - "Fasenickl" image.enlarge
Masopustní průvod Kipfenbergu - "Fasenickl" © Naturpark Altmühltal