Pašijové hry Oberammergau

Tato malá bavorská obec s 5 300 obyvateli umístěna uprostřed Ammergauských Alp získala světovou proslulost díky působivým Pašijovým hrám, které se konají ve městě každých 10 let od roku 1634 - příští se budou konat v roce 2020.

Poté, kdy v roce 1633 četní obyvatelé Oberammergau padli za oběť moru, slíbili obyvatelé uvedení Pašijových her. Doufali, že díky této přísaze už nikdo na tuto nákazu nezemře.

Při posledním provedení v roce 2010 se zúčastnilo přes 2 400 obyvatel Oberammergau. To odpovídá přibližně polovině počtu obyvatel Oberammergau. Role jsou přiděleny téměř rok předem a mužští představitelé si od toho okamžiku nechávají růst vlasy a vousy. Každá role je obsazena dvakrát a také děti v této divadelní hře působí. Během představení stejně jako na zkoušky jsou uvolněny ze školy. Mnoho představitelů musí přizpůsobit svou práci plánu zkoušek a často ji také na krátkou dobu přerušit, aby se mohli zúčastnit představení. Přes 1000 lidí a celá stáda zvěře se vejdou na jeviště pod širým nebem.  Návštěvníci z celého světa se scházejí v této jedinečné vsi, která navíc v Pašijovém divadle pořádá každé léto hvězdně obsazené operní inscenace.

Během několika minulých let otevřelo Pašijové divadlo s kapacitou 4 800 míst své brány také jiné významné kulturní akce.

Navíc se po celý rok konají prohlídky jeviště Pašijového divadla. Od května do října se pořádají dvakrát denně individuální prohlídky s průvodcem -dozvíte se při nich mnohé o fantastické historii této hry a budete stát na jevišti, na kterém nespočetné generace znázornily život Krista.

Nádherné ukázky dřevořezby a malebné domky zdobené tzv. “Lüftlmalerei” (nástěnnými malbami) také přispěly k věhlasu obce Oberammergau. Z vrcholů zdejších horských masívů mohou návštěvníci obdivovat nádherný “Kraj krále Ludvíka“ s jeho pohádkovými hrady Neuschwanstein a Linderhof.

Kromě Pašijových her proslavily Oberammergau také světoznámí "boží řezbáři" - Herrgottsschnitzer – kteří ztvárňují převážně křesťanské a náboženské motivy. Umělecká díla je možné si prohlédnout při různých výstavách v Pilátově domě a v muzeu Oberammergau. Kromě toho patří k vesnickému obrazu Oberammergau umělecké malby na fasádách domů.
 

Další informace

Ammergauer Alpen GmbH
Eugen-Papst-Str. 9a
82487 Oberammergau
Telefon: +49 (0)8822 922-740
Telefax: +49 (0)8822 922-745
E-mail: info@ammergauer-alpen.de
Domovská stránka: http://www.ammergauer-alpen.de


image.enlarge
© Ammergauer Alpen GmbH/Kienberger web