Práskání bičem („Aperschnalzen“) v Berchtesgadensku

Když začnou opět práskat biče, nastává v Bavorsku očekávaná doba: Při soutěži v práskání bičem v Rupertigau se vyhání zima a dosáhlo se vrcholu sezóny „Aperschnalzen“.

Jednou ročně, týden před masopustní nedělí, se setkávají aktivní "práskači bičem" z Bavorska a Salcburku, aby se věnovali svému nejmilejšímu koníčku, Aperschnalzen. Od 2. vánočního svátku až do masopustního úterý se v malých skupinách po devíti mužích, tzv. "Passe“ vyhání zima hlasitým práskáním biče.

Muži se postaví do dlouhé řady a začnou práskat bičem poté, kdy "Audraher" zavolá: „Aufdrahd, oane, zwoa, drei – dahin geht’s“ tak, aby práskání probíhalo co možná přesně v určitém taktu. V ideálním případě se biči dosáhne v určitých intervalech vždy stejný zvuk. Za účastníky, v oddělené místnosti, sedí sedm soudců, kteří pomocí systému not posuzují um skupiny pouze podle svého sluchu.

Správná technika a dlouholetý trénink umožňují, aby všechny biče práskaly ve stejném taktu. Hlasitého prásknutí se dosáhne rychlou změnou směru biče. Ten se skládá z dřevěné rukojeti a konopného provazu, který se směrem ven zužuje a na jehož konci je upevněn kousek lýka.

Aperschnalzen pochází z hornoněmeckého slova „apir“, které znamená „osvobodit od sněhu“. V téměř žádném jiném regionu se tato takzvaná „hlasitá tradice“ nepěstuje celoročně tak, jako v Berchtesgadensku.

Další informace

Berchtesgadener Land Tourismus GmbH
Maximilianstrasse 9
83471 Berchtesgaden
Telefon: +49 (0)8652 65650-50
Telefax: +49 (0)8652 65650-99
E-mail: info@berchtesgadener-land.com
Domovská stránka: http://www.berchtesgadener-land.com


Práskání bičem („Aperschnalzen“) image.enlarge
Práskání bičem („Aperschnalzen“) © Berchtesgadener Land Tourismus