Staré město a čtvrť Stadtamhof v Regensburgu

Ve středověku byl Regensburg (česky Řezno) politickým centrem Svaté říše římské národa německého a také vzkvétajícím centrem evropského obchodu. 13. července 2006 přijalo UNESCO seskupení „Starého města Regensburgu a čtvrti Stadtamhof“ do Seznamu světového dědictví. Soubor původní romantické a gotické architektury je od roku 1945 opravdu jedinečný. Staré město Regensburgu bylo totiž uchráněno před ničivou zkázou druhé světové války.

A jako takové je regensburské Staré město jediným dochovaným středověkým velkoměstem Německa.

Souhra výskytu veřejných budov, měšťanských obytných domů, řemeslných domů a významných kostelů a klášterů vytváří zcela autentický obraz středověké stavební kultury města, která již všude jinde v Německu zanikla. Mezi četnými stavbami v Regensburgu se na celém území města nachází přes 1 500 pamětihodností pocházejících z mnoha různých epoch. Z nich patří téměř 1 000 k již zmiňovanému seskupení „Starého města Regensburgu a čtvrti Stadtamhof“.

Turistické informační centrum světového dědictví Regensburgu

Díky svému umístění přímo u Kamenného mostu (Steinerne Brücke) není nijak obtížné toto centrum najít. Otevřeno je 365 dní v roce. Ve dvoupatrové budově čekají na návštěvníky nejen působivé interaktivní automaty a mediální instalace, ale také fascinující exponáty, které charakterizují Regensburg a jeho historii. Stálá expozice se skládá z pěti tematických oblastí. Výstava vychází z podstaty titulu světového dědictví, který byl Regensburgu udělen. Nabízí tak návštěvníkům přehled o zajímavostech města a vrhá jasné světlo na jeho historii.

Regensburg – poznejte světové dědictví

Globus s monitory, které mohou ovládat sami návštěvníci.
Je úplně jedno, jak dlouho se v Regensburgu zdržíte. Ať už je to jen pár hodin, pár dnů či celý život, ať už jste turista či místní, jedno je jasné: prohlídku Starého města si zkrátka nesmíte nechat ujít. Ať kvůli všeobecnému přehledu, poznání, vychutnávaní či zamilování se do místa samotného. Vydejte se v doprovodu zkušeného průvodce na toulky úzkými uličkami, napříč širokými náměstími, poznejte historii a příběhy tohoto dva tisíce let starého města, nechejte na sebe dýchnout tu zvláštní atmosféru „nejsevernějšího italského města“. Trasa prohlídky vede k Dómu a ke Kamennému mostu (Steinerne Brücke), ke stavbě Porta Praetoria, dále ke Staré radnici (Altes Rathaus), patricijským domům, vysokým věžím a mnoha dalším pamětihodnostem…
 

Další informace

Regensburg Tourismus GmbH
Wahlenstraße 17
93047 Regensburg
Telefon: +49 (0)941 507-4410
Telefax: 49 (0)941 507-4419
E-mail: tourismus@regensburg.de
Domovská stránka: http://www.regensburg.de


Stone bridge over the Danube in Regensburg image.enlarge
Stone bridge over the Danube in Regensburg © BAYERN TOURISMUS Marketing