Tradiční masopustní noc v alpském regionu Karwendel

Pohanská víra, starobylé tradice a podivínští patroni oživují masopustní dobu v alpském regionu Karwendel. Zdejší maškary jsou oblečeny do pestrých kostýmů a mají ručně vyřezávané tradiční masky.Za doprovodu hudby táhnou ulicemi a uličkami Wallgau, Krünu a Mittenwaldu, aby zahnaly démony temného ročního období a probudily jaro.

Tato událost dosahuje svého vrcholu na tzv. „Nesmyslný čtvrtek“. Podle téměř 500 let starého zvyku pochodují v polední době těmito obcemi tanečníci s oblouky v maskách a šátcích, tzv.“Schellenrührer“. Těchto 12 mužů (každý za jeden kalendářní měsíc) přitom následují svého předchůdce (zastupuje jaro) a jsou doprovázeny tradičními figurami jako kejklíři s medvědem, tahačem obrovské pánve s dalšími účastníky („Pfannenziehern“) a skupinkami pěti mužů, táhnoucích na plachtě figurínu Jackl („Jacklschutzern“).
Jejich masky a kostýmy se často dědí již po generace. Několikrát týdně se maškary a mládež setkávají v hostincích Mittenwaldu při akci zvané "Gungl" – ke společnému muzicírování a tanci. Toto divadlo končí na Popeleční středu.

Termíny 2019 (28. února až 5. března):

  • Zelený čtvrtek: „Nesmyslný čtvrtek“ – tradiční masopustní akce s tanečníky "Schellenrührer"
  • Masopustní neděle: Masopustní průvod / hry
  • Růžové pondělí: Tradiční masopustní akce
  • Masopustní úterý: Tradiční masopustní akce

Pohled do minulých staletí prozrazuje pozadí této staré tradice:

Na konci nocí vykuřování na Tři krále začíná postní noc, ve které by se příroda měla začít probouzet a znovu růst. Pro lidi to dříve byl důležitý obrat v průběhu roku, při kterém vystřídaly zimní melancholickou náladu jarní radovánky a tmu nahradilo sluneční světlo. Půst trvá tradičně až do Popeleční středy.

Mohlo by Vás také zajímat:

1 von

Další informace

Alpenwelt Karwendel
Postfach 148
82477 Mittenwald
Telefon: +49 (0)1805 127 100
E-mail: info@alpenwelt-karwendel.de
Domovská stránka: http://www.alpenwelt-karwendel.de