Užijte si nákupy v Bavorsku

V Bavorsku můžete při nákupech ještě zažít tu zvláštní atmosféru. Kromě téměř všude stejně vypadajících pěších zón a nákupních center nabízí bavorská města a regiony i zcela individuální zážitky z nákupů. Díky soudobé architektuře, historii a bavorským tradicím si utrácení svých peněz opravdu jedinečně užijete. Móda, design, kulinářské speciality, typicky bavorské produkty a řemeslné výrobky patří k oblíbeným předmětům nákupní touhy dychtivých zákazníků.
 

Nádvoří

Areál Fünf Höfe, Mnichov

Mezi náměstími Marienplatz a Odeonsplatz se rozprostírá rozsáhlý areál Fünf Höfe, obklopený ulicemi Theatinerstraße, Maffeistraße, Kardinal-Faulhaberstraße a Salvatorstraße. Zde se historické jádro města ukazuje v moderním světle, kde přilehlé pasáže a nádvoří vyzývají k nákupům a toulkám, které si opravdu užijete. Areál Fünf Höfe nabízí návštěvníkům celkem 54 obchodů na 14 000 m2 a na dalších 2 500 m2 naleznete osm kaváren a restaurací. Umělecká síň nadace Hypo-Kulturstiftung představuje jedno z nejvýznamnějších lákadel mnichovské kulturní nabídky.

Uličky Regensburgu

Staré město Regensburg (Řezno) - světové dědictví UNESCO
Klikatými uličkami Starého města Regensburgu, které se jako celek řadí ke světovému dědictví UNESCO, se dostanete do celé řady malých i větších obchůdků. Tady se nákupy nesou v jakémsi italském duchu. Nakupování pod otevřeným nebem či v zachovalých středověkých patricijských hradech a gotických domácích kaplích bude jistě pro každého nezapomenutelným zážitkem.

Víno a architektura

Franky, země vína Bocksbeutel, slavná plochá baňatá láhev na víno s krátkým hrdlem, do které se vždy plnila ta nejkvalitnější jakostní a přívlastková vína, je známá po celém světě. Znalci vína milují suchá franská vína s ovocným aroma, díky kterému jsou zkrátka nezaměnitelná. Na více než 6 000 hektarech malebných vinic dozrávají jedna z nejlepších bílých vín vůbec, červená vína z tohoto regionu jsou velmi žádanou specialitou. Zážitkem není jen samotná chuť vín, ale také místní útulné vinné sklepy, koštovny a hojně navštěvované vinařské slavnosti.

Řemeslný dvůr (Handwerkerhof) u brány Königstor, Norimberk

Toto historické, kostkami dlážděné místo, na kterém se kdysi nacházela norimberská zbrojnice, je dnes skutečnou kulturní oázou. Od jejího vzniku v roce 1971, často nazývaném Dürerovým rokem, nadchla již miliony návštěvníků. Díky své poloze přímo u starých městských hradeb působí řemeslný dvůr jako jakási miniaturní středověká část města. Nejeden návštěvník na tomto místě propadne ryzímu nadšení a skutečné nostalgii. Tradiční řemeslné umění je zde opravdu na dosah ruky a ani po kulinářské stránce tady nepřijdete zkrátka.

Norimberské klobásky, franské pivní a vinné speciality, originální norimberské perníčky různých variací, hračky, umění a skvělé tipy na dárky. Vše, díky čemu je Norimberk ve světě známý již od pradávna, vyzývá k pohodovému bloumání mezi řemeslnými dílnami, vystavěnými v typicky franském hrázděném stylu. Jakmile projdete jednou ze starých bran, ucítíte, že čas najednou plyne pomaleji.

Houslařští mistři a výrobci drnkacích nástrojů v Mittenwaldu

Řemeslná výroba houslí, viol, violoncell, kontrabas a historických smyčcových a drnkacích nástrojů má v Mittenwaldu dlouhou tradici. Na housle tady narazíte opravdu na každém kroku. Houslaři je totiž zavěšují na svá okna či balkony, aby lépe vysychaly a hnědly. Zavěšené housle jsou k vidění i na slunné verandě houslařské školy. Úcta projevovaná houslím vyrobeným v Mittenwaldu sahá až do 18. století, říká se jim proto „Mittenwalderinnen“ (Mittenwaldky). Za tento velký věhlas patří vděk místnímu houslaři Matthiasi Klotzovi (1653 – 1743), který do svého rodného města přinesl tento řemeslný um a inspiraci až z Itálie. Mnoho houslařských mistrů a výrobců drnkacích nástrojů v Mittenwaldu vyučuje houslařskému řemeslu ještě dnes.

Řezbářské umění v Oberammergau

Řezbářství v Oberammergau  - V současné době se v Oberammergau nachází přibližně 60 aktivních dřevořezbářů, kteří vyrábějí vše, nač jen si vzpomenete. Od sošek Svatých, přes předměty každodenní potřeby, až po cokoli dřevěného. Vznik řezbářského řemesla v Oberammergau sahá až do středověku. Nejstarší dochovaná zmínka pochází z roku 1111. Podle ní „...toto z Ammergau pocházející umění vyřezávat lecjaké malé domácí nářadí...„ přinesli do berchtesgadenského kraje mniši z Rottenbuchu. Vyřezávání náboženských motivů údajně pochází z období poutě do Ettalu.

Křišťálové sklenice

Schott Zwiesel (sklo)

Kromě ručně foukaného skla vyrábí firma Zwiesel Kristallglas AG také sklo foukané strojově. Všude, kam se podíváte, uvidíte dárkové zboží ze skla či sklenice na pití vyrobené z toho nejjemnějšího křišťálového skla. To vše pod značkami „Schott Zwiesel“ či „Zwiesel 1872“. Kromě toho je u nás k dostání také užitkové sklo odolné proti žáru či chladu, které se vyrábí v Jeně pod značkou „Jenaer Glas“.

Sklář při práci

Joska Kristall (sklo)

Ať křehké vinné sklenice nebo bavorský pivní půllitr, světácký lustr či duhové skleněné zvířátko, květiny ze skla či blyštící se pohár - ve firmě JOSKA Kristall se snoubí po generace předávané řemeslné umění s moderním designem a tradice s inovací. Navíc, jako partner Kinderlandu (Země dětí), nabízí Joska Kristallwelt rodinám s dětmi spoustu zážitků spojených s tématem sklo.


Křišťálové sklo image.enlarge
Křišťálové sklo © Schott Zwiesel

Špičkových partnerů »

Návrhy pro vaši dovolenou v Bavorsku – co stojí za vidění a za ...