Hrady a zámky

Ludvík II. byl prvním z těch, kdo se rozhodujícím způsobem zasloužili o slávu bavorských staveb. Jeho pohádkové zámky jsou celosvětově známé a velmi oblíbené. Proto zanechali proslulí stavitelé ve všech epochách jako velké dědictví nádherné panské rezidence.

Bavorsko nabízí přes 50 dech beroucích zámků, hradů, paláců a rezidencí - zde získáte základní přehled.

Zámek Neuschwanstein

Zámek Neuschwanstein »

Na zámku Hohenschstein strávil Ludvík II. většinu svého dětství. V bezprostřední blízkosti nechal později postavit zámek Neuschwanstein, nejslavnější ze všech svých staveb.

Hrad Burghausen

Hrad Burghausen »

Hrad Burghausen je díky své délce 1000 metrů nejdelším hradním objektem v Evropě. Rozkládá se malebně na úzkém hřebenu mezi řekou Salzach a jezerem Wöhrsee nad městem Burghausen.

Zámek Nymphenburg, Mnichov »

Zámek Nymphenburg je díky své barokní architektuře a rozsáhlému parku s malými zámečky vnímán jako „Gesamtkunstwerk“ evropského významu. V tomto letním sídle bavorských kurfiřtů a králů spatřil dne 25. srpna 1845 světlo světa Ludvík II. Hned na druhý den se konal jeho křest v Kamenném sále (Steinerner Saal) zámku.

Stará dvorní država a Nová rezidence Bamberg »

Tři působiví kamenní svědkové více než 1000leté historie města obklopují náměstí Domplatz v Bambergu: katedrála, Stará dvorní država a Nová rezidence. Císař Jindřich II. přeměnil v roce 1007 Starou državu na sídlo prvního biskupa z Bambergu.

Rezidence Würzburg s dvorní zahradou »

Bývalá rezidence knížat biskupů z Würzburgu, postavená v letech 1720 až 1744 jako hrubá stavba a dokončená v roce 1780, patří k nejvýznamnějším barokním zámeckým objektům v Evropě. Od roku 1981 je světovým kulturním dědictvím UNESCO.

Trausnitz

Hrad Trausnitz »

V roce 1204 založené rodové sídlo rodu Wittelsbachů bylo v letech 1255 - 1503 sídlem vévodů z Dolního Bavorska a poté dvorní državou bavorského korunního prince. Středověkému hradu dominuje impozantní opevnění, vysoká věž zvaná Wittelsbacher Turm a hradní kaple s významnými sochami a oltáři.

Císařský hrad: Kaiserburg Nürnberg »

Císařský hrad Norimberk je jedním z nejvýznamnějších císařských paláců středověku. Císař Fridrich I. Barbarossa (1123-1190) a jeho následovníci vystavěli v Norimberské hradní skále jeden z největších a nejkrásnějších hradních komplexů v říši.

Residenz München

Rezidence Mnichov »

Po celá staletí byla Rezidence Mnichov politickým a kulturním centrem nejdříve vévodství, později kurfiřtství (od 1623) a nakonec Královské říše Bavorsko (1806–1918). Jako obytné a panovnické sídlo je historie Rezidence neodmyslitelně spjata s domem Wittelsbachů.

Zámek Herrenchiemsee (Nový zámek) »

Na počest Ludvíka XIV. mělo vzniknout bavorské Versailles. Když Ludvík II. Bavorský v roce 1886 zemřel, nebyla však stavba ještě dokončena, ačkoliv náklady na toto monumentální zařízení dávno přesáhly stavební náklady na zámky Neuschwanstein a Linderhof dohromady.


Zámek Herrenchiemsee (Nový zámek) image.enlarge
Zámek Herrenchiemsee (Nový zámek) © Priener Tourismus GmbH