Zážitky z horských chat v Bavorsku

Dříve sloužily horské chaty v bavorských Alpách rolníkům a pastevcům především jako přístřešek k ochraně při nepohodě nebo jako místo noclehu po dlouhém pracovním dni. Dnes si mohou návštěvníci v chatách, ze kterých je většinou turistický podnik, užívat bavorské tradice a pohostinnosti. Využívají se k ubytování pro dovolenou vzdálenou ruchu velkoměst nebo k posilnění po dlouhé turistické nebo lyžařské túře.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pohostinnost po bavorsku

Když se při pohledu z okna nebo terasy otevře panorama vzdálených údolí či horských vrcholů a hostinský předkládá vynikající občerstvení, zdá se být obyčejný všední den najednou velice daleko. Zřejmě neexistuje jiný lepší způsob, jak si užít „bavorské pohostinnosti“.

  • Při putování divokou a nedotčenou přírodou kolem Wildbad Kreuth se známými cíly jako Herzogliche Fischzucht (Vévodské rybářství) nebo roklí Wolfsschlucht se na cestě nabízí k občerstvení chata Siebenhütten (836 m). Tři dodnes zachované chaty z původních sedmi jsou idylicky položené na Hofbauernweißach a využívají se jako výchozí bod pro četné turistické trasy.
  • A kdo se probojoval nahoru částečně příkrou původní stezkou přes Huberspitz mezi jezery Tegernsee a Schliersee, toho přivítá rodina Köpferl na horské chatě Gindelalm (1242 m) s vydatným občerstvením a útulnými pokoji.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z přírody na talíř

Protože jsou chaty v horách často velice odloučené, používají se při přípravě pokrmů suroviny, které nabízí okolní příroda. Vaří se tedy hlavně ze sezónních produktů dané oblasti.

  • Na Buchelalpe (1290 m) se například používají pouze regionální produkty oblasti Allgäu – proto také chata nese pečeť Spolku alpských požitků oblasti Allgäu (Verein Allgäuer Alpgenuss e.V.).
  • Ale také chata Kolbensattelhütte (1270 m) u Oberammergau klade velký důraz na regionální zdroje, suroviny dodávají přímo místní výrobci, např. blízká ukázková výrobna sýru nebo klášter Ettal.
  • Ale dokonce ani ve výšce 1800 m není nutné se vzdát komfortu a exkluzívních nabídek, jako dokazuje chata Enzianhütte u Oberstdorfu. Byla již vyznamenána časopisem FEINSCHMECKER za svou vynikající kuchyni a hýčká své hosty navíc díky sauně, whirlpoolu a masážím.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chaty s dějinami

Další zvláštností bavorských horských chat je jedinečná, napínavá historie každé z nich, která často sahá hluboko do minulosti.

  • Chata Soiernhaus (1613 m) položená v oblasti obou zdejších jezer, je někdejší lovecký zámeček krále Ludvíka II. Dnes zve návštěvníky k občerstvení a k noclehu v osamělé horské krajině alpského masivu Karwendel.
  • Na chatě Staffelalm (1320 m) postavené v roce 1868, která se nachází pod vrcholem Rabenkopf v regionu Tölzer Land byl již hostem expresionista Franz Marc, který se zde zvěčnil malbami na zdech domu, inspirovanými přírodním prostředím.
  • A v Oberallgäu najdete již 350 let starý objekt Alpe Gschwenderberg (1075 m), jednu z nejstarších horských chat v Allgäu, v jejíž kuchyni je možné kromě vydatných pokrmů obdivovat také původní zařízení z dávno uplynulých dob.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tip:

  • Při vyhledávání vhodné chaty pro Vaše horské túry v Bavorsku je nápomocen vyhledávač chat německého alpského spolku (Deutscher Alpenverein).
  • Některé horské chaty nejsou přístupné po celý rok. Pro podrobnější informace se prosím obraťte na dané turistické informace nebo na provozovatele samotného.

 


Rodiny s dětmi chaty image.enlarge
Rodiny s dětmi chaty